11 Jul
11Jul

Do Zamku Leśna w Szczytnej trafiliśmy właściwie przez ogromny przypadek - jak się okazało na całe szczęście, bo moglibyśmy żałować, że nie udało Nam się zobaczyć tych przepięknych widoków. O ile sam zamek, a i owszem, podobał Nam się bardzo, to punkt widokowy obok niego skradł Nasze serca. 

Do zamku można dojechać samochodem - co przyjęliśmy z ulgą, gdy patrząc z dołu zastanawialiśmy się, jak duże podejście będziemy musieli pokonać. Droga nie jest co prawda łatwa, a dwa samochody osobowe mijają się, prawie zahaczając o siebie lusterkami, jednak uwierzcie mi, warto. :) Parking na szczycie jest mały i płatny (w oberży) - jednak w ferworze walki zapomnieliśmy zapłacić. Nikt tego też w żaden sposób nie egzekwował. 

Więc o co tyle hałasu? Najpierw poznajmy trochę historii zamku. 

Zamek Leśna to zamek zbudowany w XIX wieku w stylu neogotyckim. Znajduje się on na poziomie 589 m n.p.m. Budowa rozpoczęła się w 1831 roku, a zakończyła w 1837 roku. Architektem był Karl Friedrich Schinkel. Pierwszym właścicielem natomiast został Leopold von Hochberg. Po śmierci hrabiego w 1843 zamek stał się własnością jego siostry, która jednak szybko go sprzedała. Później posiadacze zmieniali się często, aż w 1860 kupili go bracia Rohrbachowie, właściciele huty szkła w Batorowie. Córka jednego z nich, Helena Klein wraz z mężem przeprowadziła remont, podczas którego dobudowano kaplicę. 

Następnie właścicielami byli Misjonarze Świętej Rodziny. Rozbudowali oni zamek i kaplicę oraz rozpoczęli budowę Kalwarii, której nie dokończyli ze względu na wojnę. W latach 50. zamek został przejęty przez państwo i zamieniony w dom pomocy społecznej dla niepełnosprawnych intelektualnie mężczyzn. W 2006 orzeczeniem Komisji Majątkowej przy MSWiA oddano zamek Domowi Zakonnemu Misjonarzy Świętej Rodziny. Decyzja Komisji została zaskarżona przez powiat kłodzki na drodze postępowania sądowego. W styczniu 2020 nastąpiła likwidacja miejscowego domu pomocy społecznej, a obiekt udostępniono do zwiedzania.

Na dzień 09 lipca 2021 zwiedzanie zamku dostępne jest tylko z przewodnikiem, a godziny zwiedzania i cennik dostępne są na stronie internetowej zamku - o tutaj. Warto też polubić ich fanpage na Facebook'u, w którym można na bieżąco śledzić atrakcje i wydarzenia, które regularnie się tam odbywają. 

Z Naszej strony - polecamy oberże zamkową, w której można zjeść świetny żurek z przepysznym, świeżym chlebem z chrupiącą skórką. Nasze wrażliwe żołądki nie zawsze tolerują jedzenie w restauracjach, dlatego byliśmy pełni obaw, jakie rewolucje żołądkowe czekają Nas tym razem, ale.. obyło się bez, co jest najlepszym dowodem na to, że jedzenie było świeże i dobrze przyrządzone. :) 

Samo zwiedzanie zamku z bardzo miłym przewodnikiem trwa około godziny - jest czas na dokładne przyjrzenie się wnętrzu zamku i zadawanie pytań.

Główną atrakcją jest jednak punkt widokowy, znajdujący się na terenie zamku. Przez chwilę można się na nim poczuć jak w prawdziwych górach, ponieważ otoczony jest skałami, na które prowadzą zrobione przez współczesnego człowieka schody. :) Stąd roztacza się panorama na Obniżenie Dusznickie. Muszę powiedzieć, że widoki zapierają dech w piersiach i warto przyjść/przyjechać do zamku dla samego wejścia na punkt widokowy. Zobaczcie sami. 

Zamek oferuje również opcję nocnego zwiedzania, na którą Nam nie udało się niestety załapać, ale jeśli jeszcze kiedyś tam wrócimy, to na pewno z niej skorzystamy. :) 

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.